MESTER és TANÍTVÁNYA

Tóth István: A természettudomány kutatásmódszertanának adaptációs lehetőségei 10-14 éves tanulók tudományos diákköri munkáinak megvalósításához
Megtekint...

Hasznos linkek

A projektet támogatták:

 

Nemzeti Tehetség Program

logo nemzeti tehetsegprogram

Emberi Erőforrás Támogatáskezelő

 emet  logo fekvo szines rgb png

 

Emberi Erőforrások Minisztériuma

logo emberi eroforrasok miniszteriuma

Aktuális

XXIV. Kutató Gyerekek Tudományos Konferenciája


Próbáld ki az első lépéseket a Nobel-díj felé vezető úton!


Jelentkezési határidő: 2024. november 5.

 

 

A XXIV. KGYTK módosított ütemezése

 

 1.      forduló

 

Dolgozatok feltöltése a honlapra, beérkezése postai úton az iskolába:

kgytk-zalaber.hu      8798 Zalabér Hunyadi u. 2.     2025. március 7. péntek

Meghosszabbítva betegségek miatt:   2025. március 14. péntek

Értesítés a továbbjutásról:                2025. március 27. csütörtök

 

2.      forduló

 

Videófelvételek megosztása:

kutatogyerekek@gmail.com                2025. április 4. péntek

Értesítés az eredményekről:                2025. április 14. hétfő

 

3.   3. forduló   

         

Rezümék feltöltése:

kutatogyerekek@gmail.com               2025. április 30. szerda

Országos döntő:                              2025. május 10. szombat

 

Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium

Százhalombatta Szent István tér 1.


Versenykiírás letöltése

További letöltések:
Plakát letöltése

 

 

KGYTK 2023/2024 archívum:

Beszámoló letöltése
Versenykiírás 2023/2024-es tanév
Versenyszabályzat
Meghívó
KGYTK online felkészítés
Országos döntő eredmények

Sajtos Liliána 4.o. - Jövevények és vándorok kőbe vésett dorogi történelméből (Mesélnek a sírkövek)

Rezümé

Dorog a török időkben lakatlanná vált. Utána idegen földről érkeztek ide telepesek. A temető, a templomkripta sírjait vizsgálva azt kutattam, hogy mikor és honnan jöttek a tanult emberek, és miért maradtak Dorogon. Hogyan gazdagították a város kultúráját?

A vizsgált területen hét jeles személyt vagy családját választottam ki. Eltérő a foglalkozásuk, mert van köztük nemességig jutott postamester, tudós plébános, tanító, aki egyben jegyző is volt a faluban, a bánya vonzásában itt élt orvos, az első német telepesek utódaként egy községi bíró, egy felvidéki menekült jegyző, végül egy betelepült tudós, akit megvédtek a bányamunkások a kitelepítéstől.

Feltételeztem, hogy többségük német származású volt. Kutatásom közben kiderült, hogy a tanult emberek fele (postamester, tanító, jegyzők, az egyik plébános) magyar vidékről költözött  Dorogra. Mivel az egyszerű emberek általában valóban németek voltak, a tanult férfiak biztosan beszélték mindkét nyelvet.

A kultúra számos területén voltak hasznára a dorogiaknak. Gondoskodtak az iskoláztatásról, az emberek lelki életéről és a betegségek gyógyításáról, a vándorok sorsáról, találmányaikkal új munkahelyekről, de még művészi értékeket is teremtettek, amikor üvegablakokat, kálváriakápolnát csináltattak a hívek részére.

Külön érdekessége a családok történetének, hogy messziről érkezett emberek hogyan váltak magyarrá, egyben dorogivá az itt töltött évtizedek hatására. Sírköveik az összetartozásról, a szeretetről árulkodnak. Családi sírboltokban nyugszanak, de még a messze sodródott gyermekek is úgy rendelkeztek, hogy haláluk után ide temessék őket. Több olyan sírt is találtam, ahol a korán elhunyt első feleség és a későbbi házastárs a férjjel közös sírban alussza örök álmát.

A temetkezési helyek felirataikkal már sok információt közöltek velem. Újabb adatokhoz a plébánia irattárában, az anyakönyvekben jutottam. Sok érdekességről írtak a korabeli hírlapokban is, főleg a közeli Esztergomban megjelenő újságokban. Ezek együtt szinte teljes képet adtak a kiválasztott jövevényekről. Felkészítő tanárom mellett segítséget kaptam a megismert családok ma is élő tagjaitól fényképek, dokumentumok formájában, legjobb adatközlőm pedig személyes emlékeit is megosztotta velem a plébánia irattárában.

Példaértékű számomra az a kutatási tapasztalatom, hogy a száz évvel ezelőtt élt emberek, családok milyen szeretetben éltek. Ez az az időszak, amikor a község fejlődésnek indult, s ebben nagy szerepe volt azoknak a jövevényeknek, akik itt is maradtak, és utódaik is városunkban élnek. Sírfelirataik, anyakönyvi bejegyzéseik ezt a családi összetartozást igazolják számomra.