Aktuális
XXIV. Kutató Gyerekek Tudományos Konferenciája
Próbáld ki az első lépéseket a Nobel-díj felé vezető úton!
Jelentkezési határidő: 2024. november 5.
További letöltések:
Plakát letöltése
KGYTK 2023/2024 archívum:
Beszámoló letöltése
Versenykiírás 2023/2024-es tanév
Versenyszabályzat
Meghívó
KGYTK online felkészítés
Országos döntő eredmények
Berkovics Aliz: Feledésbe merülő múltunk, avagy egy helytörténeti kiállítás megszületése
Felkészítő tanárom: Papp Katalin
Előző KGYTK-s munkámban a volt zalabéri kastéllyal foglalkoztam. Kutatásom során tapasztaltam, hogy nagyon kevesen ismerik, illetve akik ismerik, azok felejtik a múltat. Mikor dolgozatom elkészült, többen is érdeklődéssel olvasták el. Új tudományos diákköri munkám témáját keresve vetődött fel bennem, hogy szükség lenne egy állandó helytörténeti kiállításra a faluban. Ezt szerettem volna megtervezni és megvalósítani. Kettős célt tűztem ki magam elé. A kiállítás egyrészt információforrás lehetne településünk múltjáról, mindenki számára érthető, áttekinthető formában. Másrészt itt őrizhetnénk a ma még összegyűjthető tárgyakat, képeket, iratokat, amelyekre a közeljövőben pusztulás várna.
Az alábbi kérdésekre kerestem a választ:
- Mennyire tudok visszamenni az időben?
- Mely intézmények tudnak segítségemre lenni?
- Milyen teendőim lesznek a kiállítás megszervezésében?
Számba vettem az előttem álló feladatokat. Munkám egyik része tehát a kutatás, információgyűjtés, másik része a kiállítás megszervezése.
Az információgyűjtés során felvettem a kapcsolatot a Göcseji Múzeummal, a Veszprémi Érseki és Főkáptalani Levéltárral és a helyi Plébánia Hivatallal. Interneten Zalabér témájú cikkeket böngésztem, és megkerestem azok szerzőit. Anyagot gyűjtöttem könyvekből is, elsődlegesen a Historia Domusból. A lakosság körében fotókat, dokumentumokat, tárgyakat gyűjtöttem, interjúkat készítettem. A szervezőmunka része volt a kiállítás helyszínének kiválasztása és előkészítése, a kiállítással és a megnyitóval kapcsolatos dokumentumok (pl. prospektus, meghívó) megtervezése. A kiállításhoz a könnyebb tájékozódás érdekében Kiállítás kalauzt is összeállítottam. Dolgozatomhoz CD mellékletet készítettem, ami a kiállítás összes anyagát tartalmazza.
Szeretném a kiállítást mindenképpen interaktívvá tenni, hogy a fiatalok megismerjék az egyes eszközök, tárgyak működését. Remélem, terveimnek az a része is megvalósul, hogy a vakok és gyengén látók számára Braille-írással feltüntetem a fontosabb információkat.
Munkámat összegezve: érdekes, izgalmas területre találtam ezzel a témával. Élveztem az emberekkel való beszélgetést, főként az érintett meg, hogy „mesélőim" milyen lázas izgalommal idézik fel emlékeiket.
Hiszem, hogy ezzel a kiállítással méltó emléket állítok Zalabér történelmének, és bízom abban, hogy az utókor jobban megbecsüli maradék értékeinket. Talán egy kicsit büszke lehetek magamra, hogy alig 15 évesen – igaz, családi segítséggel – valami maradandót alkottam szülőfalumnak, Zalabérnek.