MESTER és TANÍTVÁNYA

Tóth István: A természettudomány kutatásmódszertanának adaptációs lehetőségei 10-14 éves tanulók tudományos diákköri munkáinak megvalósításához
Megtekint...

Hasznos linkek

A projektet támogatták:

 

Nemzeti Tehetség Program

logo nemzeti tehetsegprogram

Emberi Erőforrás Támogatáskezelő

 emet  logo fekvo szines rgb png

 

Emberi Erőforrások Minisztériuma

logo emberi eroforrasok miniszteriuma

Aktuális

XXIV. Kutató Gyerekek Tudományos Konferenciája


Próbáld ki az első lépéseket a Nobel-díj felé vezető úton!


Jelentkezési határidő: 2024. november 5.


Versenykiírás letöltése

További letöltések:
Plakát letöltése

 

 

KGYTK 2023/2024 archívum:

Beszámoló letöltése
Versenykiírás 2023/2024-es tanév
Versenyszabályzat
Meghívó
KGYTK online felkészítés
Országos döntő eredmények

Berkovics Aliz: Feledésbe merülő múltunk, avagy egy helytörténeti kiállítás megszületése

berkovicsalizFelkészítő tanárom: Papp Katalin

Előző KGYTK-s munkámban a volt zalabéri kastéllyal foglalkoztam. Kutatásom során tapasztaltam, hogy nagyon kevesen ismerik, illetve akik ismerik, azok felejtik a múltat. Mikor dolgozatom elkészült, többen is érdeklődéssel olvasták el. Új tudományos diákköri munkám témáját keresve vetődött fel bennem, hogy szükség lenne egy állandó helytörténeti kiállításra a faluban. Ezt szerettem volna megtervezni és megvalósítani. Kettős célt tűztem ki magam elé. A kiállítás egyrészt információforrás lehetne településünk múltjáról, mindenki számára érthető, áttekinthető formában. Másrészt itt őrizhetnénk a ma még összegyűjthető tárgyakat, képeket, iratokat, amelyekre a közeljövőben pusztulás várna.

Az alábbi kérdésekre kerestem a választ:

  • Mennyire tudok visszamenni az időben?
  • Mely intézmények tudnak segítségemre lenni?
  • Milyen teendőim lesznek a kiállítás megszervezésében?

Számba vettem az előttem álló feladatokat. Munkám egyik része tehát a kutatás, információgyűjtés, másik része a kiállítás megszervezése.
Az információgyűjtés során felvettem a kapcsolatot a Göcseji Múzeummal, a Veszprémi Érseki és Főkáptalani Levéltárral és a helyi Plébánia Hivatallal. Interneten Zalabér témájú cikkeket böngésztem, és megkerestem azok szerzőit. Anyagot gyűjtöttem könyvekből is, elsődlegesen a Historia Domusból. A lakosság körében fotókat, dokumentumokat, tárgyakat gyűjtöttem, interjúkat készítettem. A szervezőmunka része volt a kiállítás helyszínének kiválasztása és előkészítése, a kiállítással és a megnyitóval kapcsolatos dokumentumok (pl. prospektus, meghívó) megtervezése. A kiállításhoz a könnyebb tájékozódás érdekében Kiállítás kalauzt is összeállítottam. Dolgozatomhoz CD mellékletet készítettem, ami a kiállítás összes anyagát tartalmazza.

Szeretném a kiállítást mindenképpen interaktívvá tenni, hogy a fiatalok megismerjék az egyes eszközök, tárgyak működését. Remélem, terveimnek az a része is megvalósul, hogy a vakok és gyengén látók számára Braille-írással feltüntetem a fontosabb információkat.
Munkámat összegezve: érdekes, izgalmas területre találtam ezzel a témával. Élveztem az emberekkel való beszélgetést, főként az érintett meg, hogy „mesélőim" milyen lázas izgalommal idézik fel emlékeiket.

Hiszem, hogy ezzel a kiállítással méltó emléket állítok Zalabér történelmének, és bízom abban, hogy az utókor jobban megbecsüli maradék értékeinket. Talán egy kicsit büszke lehetek magamra, hogy alig 15 évesen – igaz, családi segítséggel – valami maradandót alkottam szülőfalumnak, Zalabérnek.