MESTER és TANÍTVÁNYA

Tóth István: A természettudomány kutatásmódszertanának adaptációs lehetőségei 10-14 éves tanulók tudományos diákköri munkáinak megvalósításához
Megtekint...

Hasznos linkek

A projektet támogatták:

 

Nemzeti Tehetség Program

logo nemzeti tehetsegprogram

Emberi Erőforrás Támogatáskezelő

 emet  logo fekvo szines rgb png

 

Emberi Erőforrások Minisztériuma

logo emberi eroforrasok miniszteriuma

Aktuális

XXIV. Kutató Gyerekek Tudományos Konferenciája


Próbáld ki az első lépéseket a Nobel-díj felé vezető úton!


Jelentkezési határidő: 2024. november 5.


Versenykiírás letöltése

További letöltések:
Plakát letöltése

 

 

KGYTK 2023/2024 archívum:

Beszámoló letöltése
Versenykiírás 2023/2024-es tanév
Versenyszabályzat
Meghívó
KGYTK online felkészítés
Országos döntő eredmények

Kun Tamás: Kétéltű csodák, a békák

rezume-kuntamasEgészen kicsi korom óta szeretem az állatokat. Életem első békáját az anyukám adta a kezembe, nagyon különös élmény volt. Meglepődtem, amikor rájöttem, hogy a felnőttek többsége fél a békáktól. Elhatároztam, hogy utánajárok annak, milyen békafajok élnek a Földön és itt, Magyarországon. Szeretném megismertetni mindenkivel, ezt a hasznos, egyszer pici, máskor óriás kétéltű teremtményt, és bebizonyítani az embereknek, milyen hasznosak, és nagyszerű állatok a békák!

Megfigyeléseimet 2012. június 16-án kezdtem el lakóhelyemen, Heréden az esővíz elvezető csatornában. 2012. július 09-én a szárazság miatt már alig volt víz a csatornában. A legnagyobb ebihalak mérete ekkor kb. 2 cm volt, kifejlődtek a hátsó lábaik. Néhány nappal később a csatorna a hőségtől teljesen kiszáradt.

A kétéltűek két nagyobb csoportba tagolódnak. A farkos kétéltűeket nálunk egy család 5 faja, a farkatlan kétéltűeket vagy békákat 5 család 13 faja képviseli. Valamennyi védett. A trópusi őserdőkben sok fajjal elterjedt levelibékafélék közül nálunk egyetlen, hasznos rovarpusztító faj, a zöld levelibéka fordul elő. Leghasznosabb kétéltűink az éjjel aktív, rovarokkal és kerti, meztelen csigákkal táplálkozó varangyok.

Kérdőívet állítottam össze a békákról évfolyamtársaim számára. Szerettem volna megtudni, hogyan viszonyulnak kortársaim a békákhoz, mennyire ismerik a hazai fajokat. Azt feltételeztem, hogy többen undorodnak, félnek a békáktól. Igaz, hogy több lány érzi ezt, de inkább kíváncsiság vezeti őket. Ez azért jó, mert nem fogják bántani ezeket a védtelen kis állatokat.

A kétéltűeket számos hatás veszélyezteti, ezért többféleképpen is felhívják védelmükre a figyelmet. A Varangy Akciócsoport Egyesület az ELTE Természetvédelmi Klub részeként 1986-ban alakult. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya 2013-ban a barna ásóbékát választotta az év kétéltűjének.

A táplálékláncban minden élőlény fontos szerepet tölt be. A lárvákat eszik a halak, vízimadarak, a rovarokat a ragadozó halak, békák. Ezeket tizedeli a gólya és néhány ragadozó madár. Ha ennek a láncnak csak egyetlen tagja sérül, felborul az egyensúly, ami súlyos következményekkel jár. Védjük, óvjuk meg a békákat!