MESTER és TANÍTVÁNYA

Tóth István: A természettudomány kutatásmódszertanának adaptációs lehetőségei 10-14 éves tanulók tudományos diákköri munkáinak megvalósításához
Megtekint...

Hasznos linkek

A projektet támogatták:

 

Nemzeti Tehetség Program

logo nemzeti tehetsegprogram

Emberi Erőforrás Támogatáskezelő

 emet  logo fekvo szines rgb png

 

Emberi Erőforrások Minisztériuma

logo emberi eroforrasok miniszteriuma

Aktuális

XXIV. Kutató Gyerekek Tudományos Konferenciája


Próbáld ki az első lépéseket a Nobel-díj felé vezető úton!


Jelentkezési határidő: 2024. november 5.


Versenykiírás letöltése

További letöltések:
Plakát letöltése

 

 

KGYTK 2023/2024 archívum:

Beszámoló letöltése
Versenykiírás 2023/2024-es tanév
Versenyszabályzat
Meghívó
KGYTK online felkészítés
Országos döntő eredmények

Garancz András: Ami befolyik, az rögtön kifolyik?

rezume-garanczandrasTavaly az életet adó forrással foglalkoztam. Már akkor felmerült bennem a kérdés.

Hogyan és milyen szinten lehet a vizet tisztítani és hol lehet újra fölhasználni?

Ezért vizsgáltam dolgozatomban a vizet szennyező tényezőket és a szennyvíztisztítás lehetőségeit. Kísérleteket végeztem. Ellátogattam az egri szennyvíztisztító telepre. Riportot készítettem Varga Zoltán divízió vezetővel, és Horváth Jánossal nyugalmazott szakemberrel. A munkám egy körforgás: a lázbérci víztározónál indult és most ott fog befejeződni, ahová egy képzeletbeli szennyezett vízcsepp, tisztítás után visszajut a természetbe.

A Föld felületének közel 71%-át víz borítja, újabb felmérések szerint ennek már csak 1%-a az édesvíz és annak 1%-a található a felszíni vizekben. Ez döbbentett rá, hogy mennyire fontos a talajban lévő vizek újrahasznosítása. Minden anyag, ami bejut a talajba, bekerül a vizünkbe? Ennek bizonyítására fizikai kísérleteket végeztünk Ildikó nénivel. A különböző helyekről begyűjtött vízminták vizsgálata után arra a következtetésre jutottunk, hogy az egri patak vize a legszennyezettebb. Mi minden juthat bele?

Iskolába menet minden reggel megcsodálhatom az egri Vécsey-völgy frissen megépült csapadékvíz elvezető árok rendszerét, amely lakóhelyem előtt haladva közel 1 kilométeren keresztül kanyarogva végül az Eger patak vizébe fut bele.

A patakmederhez már olyan hatalmas betoncsövön keresztül érkezik az esővíz, hogy egy kisebb autó is kiférne rajta. De akkor hová is folyik az a víz, ami leöblíti a WC-t, amiben lezuhanyozunk, amit elhasznál a mosó és mosogatógép?

A lefolyón keresztül a város alatti csatornarendszerbe jutva gravitációs úton érkezik a szennyvíztisztító telepre. A csapadék víz az, ami befolyik, és rögtön kifolyik. A szennyvíz pedig a tisztítás után hasonló minőségű folyadékként kerül bele a patakba. Az Eger patak a Tiszába ömlik. Ez azért fontos, mert a nagy folyók mellett levő települések általában onnan vételezik ki a vizet. Így amit már egyszer megittunk, más még egyszer megissza.

Mit tehetünk mi gyerekek? Nagyon vigyázunk környezetünk tisztaságára, a hulladékot is szelektíven gyűjtjük. A mi iskolánk másodszor kapta meg az ökoiskola címet. Egész évben sok érdekes programot szervezünk, illetve részt veszünk minden városi rendezvényen.